AMU-kurser udviklet af Statens Center for KompetenceudviklingStatens Center for Kompetenceudvikling har et særligt udviklingsansvar i forhold til at udvikle nye AMU-kurser, tilpasse eksisterende kurser samt sammensætte en rækker kurser til uddannelsesforløb for de statslige medarbejdere. Kurserne er udviklet i et tæt samarbejde med brugerne og tager udgangspunkt i daglig praksis på de statslige arbejdspladser.
Udvikling af nye AMU-kurser foregår i samarbejde med Efteruddannelsesudvalget for handel, administration, kommunikation og ledelse - HAKL som er et af de 12 Efteruddannelsesudvalg på det danske arbejdsmarked som kan udvikle AMU-kurser.
Du kan læse mere om de enkelte kurser og hente beskrivelser af kursernes indhold samt undervisningsmaterialer ved at klikke på det det enkelte kursus. Kurserne er alfabetisk ordnet.
Denne side bliver løbende opdateret
|