Til de interne proceskonsulenter, der skal køre værktøjet "Kompetenceudvikling med effekt" på egen arbejdsplads.
Trin 1: Hvilken effekt har jeres kompetenceudvikling i dag? (varighed ca. 40 min.)
Giv en kort introduktion til, at kompetenceudvikling er andet end kurser. Brug figuren til illustration:

Forklar, at I starter med at tage afsæt i de positive erfaringer med kompetenceudvikling, fordi I gerne vil fastholde de ting, der fungerer godt allerede.
Bed hver deltager tænke på et forløb med kompetenceudvikling hos jer inden for de sidste 1-2 år, som vedkommende har fundet særlig positivt. (i 5 min.)
Bed nu deltagerne ved bordet dele deres erfaringer med hinanden og at vælge 1-2 fælles historier ud ved bordet. De skal på post-its skrive (15 min.):
- Hvad gik det ud på?
- Hvad gjorde I?
- Hvad var særligt positivt i den enkelte aktivitet/forløb for medarbejderne?
- Hvad var særligt positivt for arbejdspladsen?
Fælles gennemgang i plenum. Hver gruppe præsenterer deres gode erfaringer. Placér deres post-its på figuren med ekstern og intern læring, hvor det passer bedst. (15 min.)
Drøft sammen om der nogle fælles træk/kendetegn. (5 min.)
Gå videre til trin 2 i procesguiden